W dniu 29.09.2023 odbyło się drugie spotkanie merytoryczno-organizacyjne Grupy Operacyjnej Polski Imbir. Na zebraniu omówione zostały efekty prac zrealizowanych w zakończonym etapie nr 1.
Omówiono stopień zaawansowania prac i uzyskano wyniki trzech kierunków badań:
• Pierwszy kierunek zakłada opracowanie metodologii służącej optymalizacji warunków podkiełkowania sadzonek imbiru z uwzględnieniem czasu w odpowiedniej temperaturze i wilgotności i naświetleniu.
• Drugie kierunek zakłada ocenę efektów zastosowania warunków podkiełkowywania imbiru w założonych doświadczeniach: wazonowym (laboratoryjnym) i polowym.
• Trzeci kierunek dotyczy oceny właściwości uzyskanego plonu na potrzebę opracowania technologii pozyskania klarownego soku z imbiru i napojów z dodatkiem soku z imbiru.
Podczas spotkania przedstawiono także postępy prac związanych z modernizacją budynku przeznaczonego na tłocznie oraz krótkie informacje na temat zakupionych w ramach projektu urządzeń. Ponadto, omówiono przeprowadzone zbiory, które miały miejsce w dniach 28 i 29 września, oraz zaplanowano, w jaki sposób zostanie zagospodarowany uzyskany plon.
Podczas dyskusji skupiono się również na planach prac na kolejny okres wegetacyjny, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z sadzeniakami i ich kiełkowaniem. Przedstawiono także plan prac nad recepturami napojów z imbirem.
W ramach kwestii organizacyjnych i formalnych omówiono m.in. zmiany dotyczące rolnika i zakupu maszyn.
Wnioski z tego spotkania obejmowały:
1. Zaproponowaną zmianę do aneksu dot. rolnika – zakup maszyn,
2. Propozycję modyfikacji metodyki uprawy imbiru w roku 2024
3. Decyzję o rezygnacji z uprawy imbiru nr 2 w kolejnym roku.
4. Określenie konkretnych zadań dla poszczególnych partnerów Grupy Operacyjnej.
Na spotkaniu wykonano dokumentację fotograficzną zebranych roślin i zarejestrowano całe spotkanie w formie wideo. W spotkaniu uczestniczyło 9 osób, reprezentujących wszystkich partnerów grupy, a także Pan Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doskonalenia Rolnictwa O/Poznań.
