
Dążąc do osiągnięcia jak najlepszych efektów operacji, dzięki staraniom konsorcjantów, nasz przełomowy projekt - "Introdukcja uprawy imbiru w Polsce na potrzebę opracowania nowej technologii wytwarzania klarownych napojów funkcjonalnych”, wykracza poza granice Polski.
Grupa operacyjna Polski Imbir otrzymała zaproszenie do odwiedzenia Indii, w tym Ambasady Polskiej w New Delhi oraz Rajalakshmi Engineering College w Chennai.
Wybór tego uniwersytetu nie jest przypadkowy – jest to renomowana placówka naukowa, znana z prowadzenia zaawansowanych badań w dziedzinie rolnictwa, w tym uprawy imbiru, co stanowi doskonałą platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń. Celem naszej wizyty jest prezentacja naszych osiągnięć oraz wymiana doświadczeń z indyjskimi ekspertami specjalizującymi się w uprawach imbiru. Spotkanie to będzie niepowtarzalną okazją do dyskusji o wyzwaniach związanych z uprawą imbiru w naszym klimacie oraz do rozważenia możliwości współpracy naukowej i technologicznej między Polską a Indiami.
Trudno uwierzyć, że minął niecały rok od rozpoczęcia realizacji tej operacji, która jest efektem inspiracji płynącej od naukowców – pani prof. Joanny KC i prof. Szulca. Ich innowacyjne myślenie, połączone z zaangażowaniem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brownowie, oddziału w Poznaniu, dało początek tej ambitnej inicjatywie. W konsorcjum kluczową rolę odgrywa również Gospodarstwo Rolne Przemysława Kaczmarka, które wnosi istotny wkład w rozwój nowatorskich metod uprawy imbiru, a także Firma Agrismart, odpowiedzialna za rozwój innowacyjnego procesu produkcji klarowanego soku z imbiru.
Realizacja projektu stała się możliwa dzięki wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która zarządza środkami finansowymi pochodzącymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "współpraca". Dzięki tym funduszom, projekt "Introdukcja uprawy imbiru w Polsce na potrzebę opracowania nowej technologii wytwarzania klarownych napojów funkcjonalnych" zyskał nie tylko niezbędne wsparcie finansowe, ale i fachową opiekę ARiMR, co znacząco przyczyniło się do jego dotychczasowego sukcesu.
Projekt grupy operacyjnej Polski Imbir w której rolę lidera pełni spółka AgriSmart ma aspiracje otworzyć nowe drogi i wprowadzać do Polski niekonwencjonalne rozwiązania. Dzięki wspólnym wysiłkom konsorcjantów, wsparciu ARiMR oraz inspiracjom płynącym od wyróżniających się naukowców, projekt ten obiecuje nie tylko rozwój nowatorskich technologii, ale również otwiera nowe możliwości dla polskiego sektora rolniczego. Wizyta w Indiach i współpraca z tamtejszymi ekspertami to krok w kierunku umacniania pozycji Polski jako innowacyjnego lidera w dziedzinie rolnictwa. Z niecierpliwością oczekujemy na dalszy rozwój i sukcesy, jakie przyniesie ten wyjazd i nasz pionierski projekt.