Wzmocnienie umiejętności i innowacji w rolnictwie: doświadczenia z seminarium EU CAP Network

Wzmocnienie umiejętności i innowacji w rolnictwie: doświadczenia z seminarium EU CAP Network

Barbara Majoch, reprezentując AgriSmart - Lidera GO Polski Imbir, miała przywilej uczestniczenia w seminarium sieci EU CAP pt. "Umiejętności i kształcenie przez całe życie dla dostawców usług doradczych i szkoleniowych w rolnictwie", które odbyło się w Wiedniu, w Austrii, w dniach 21-22 lutego 2024 roku. Seminarium skupiało się na podnoszeniu umiejętności i kwalifikacji w społeczności rolniczej, poprzez podejście do nauki przez całe życie.

Celem głównym seminarium było wymiana wiedzy i identyfikacja dobrych praktyk dla usług szkoleniowych i doradczych, wspierających uczenie się na przestrzeni życia w ramach AKIS. Dyskutowano o sposobach radzenia sobie z niedoborami umiejętności w ramach Systemów Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (AKIS) oraz o tym, jak nowe strategiczne plany WPR mogą wspierać wymianę wiedzy. Seminarium stanowiło również platformę do nawiązywania kontaktów z innymi interesariuszami oraz instrumentami/projektami UE, co ma wspierać nasze wysiłki w świadczeniu efektywnych usług szkoleniowych i doradczych w sektorze rolniczym.

Szczególne cele seminarium obejmowały:

Zbadanie istniejących potrzeb w zakresie umiejętności, które zostały zidentyfikowane jako ważne dla rolników i pracowników rolnych w związku z zieloną i cyfrową transformacją.

Identyfikację skutecznych i nowych metod oraz narzędzi szkoleniowych dla doradców i innych, które pozwolą dostarczyć wymagane umiejętności dla sektora rolniczego.

Poprawę jakości i atrakcyjności szkoleń dla aktorów rolniczych, w tym tych bezpośrednio współpracujących z doradcami i dostawcami szkolenia.

Budowanie połączeń między interesariuszami oraz instrumentami/projektami UE, które zajmują się rozwojem umiejętności w sektorze rolniczym.

Wsparcie dla państw członkowskich UE w dostarczaniu wiedzy rolnikom, maksymalizując wpływ interwencji strategicznych planów WPR na dostarczanie umiejętności rolnikom, omawiając, jak wykorzystać Grupy Operacyjne EIP-AGRI jako narzędzie do nauki i doskonalenia umiejętności rolników i pracowników rolnych.

Burza mózgów dotycząca potrzeb badawczych i innowacyjnych w zakresie dostarczania umiejętności dla aktorów rolniczych.

Moje uczestnictwo nie tylko wzbogaciło moją wiedzę, ale również umożliwiło mi przywiezienie cennych informacji i praktyk, które przyniosą korzyści inicjatywom polskich rolników. Wsparcie ze strony Komisji Europejskiej i zaangażowanie interesariuszy przemysłu rolnego i spożywczego zaowocowało utworzeniem partnerstwa umiejętności w ramach Europejskiego Paktu dla Umiejętności. Warto też podkreślić, że rok 2023 został ogłoszony Europejskim Rokiem Umiejętności, co dodatkowo podnosi znaczenie inicjatyw takich jak te.


akis-3.jpg
akis-5.jpg
akis-6.jpg